به نام خدا

 

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت مردم بزرگوار شهر ری و میلاد حضرت رسول را تبریک عرض می‌کنم. دفعه قبل که من خدمت شما رسیدم در مورد یک نگاه کلی عرایضی را خدمتتان داشتم مبتنی بر این‌که آن‌چه در شرایط فعلی می‌تواند مشکلات کشور را حل کند، رویکرد انقلابی است. به این معنا اگر ما بخواهیم کشور به سمت رشد حرکت کند، اگر بخواهیم مسائل معیشتی مردم حل شود، اگر بخواهیم مسائل منطقه را حل کنیم؛ تنها راهی که پیش روی ماست به فرموده رهبری و به اثبات عقل سلیم، نگاه انقلابی است و تنها این نگاه است که می‌تواند کشور را از وضعیت فعلی به وضعیت بهتری عبور دهد.

 

در این مدت اتفاقاتی در کشور افتاده، چند سالی است که کشور درگیر انعقاد یک معاهده بین‌المللی است و تمام همّ دولتمردان کشور در حوزه سیاست خارجی، صرف این مسئله شده. مسئله‌ای با عنوان برجام که الآن دیگر برای همه مردم ما تا حدی شناخته شده است. در این مدت تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفت. تلاش‌های شبانه‌روزی بسیار زیادی انجام شد. بزرگواران دستگاه دیپلماسی کشورمان زحمت‌های بسیاری کشیدند و خروجی همه این تلاش‌ها و زحمات شد متنی با عنوان برجام که تعهدی است بین ایران و ۶ کشور دیگر.

 

پس از انعقاد این قرارداد اتفاقات مهمی افتاد و البته قبل از آن هم وعده‌های زیادی داده شده بود. قرار بود در روز اجرای برجام همه تحریم‌های کشورمان لغو شود. مقامات کشور مداوماً این را تأکید کردند ولی متأسفانه بعد از بیش از ۱ سال از انعقاد برجام، تحریم‌ها که لغو نشد بماند، تحریم‌های آمریکا دوباره تمدید شد. متأسفانه سنای امریکا قانون تمدید تحریم‌های ایران را تصویب کرد. رئیس جمهور آمریکا هم از وتوی این قانون طفره رفت و نهایتاً این به یک قانون برای ۱۰ سال آینده در آمریکا تبدیل شد. به این معنا متأسفانه تحریم‌ها همچنان پابرجا خواهد بود و این بدعهدی از سوی آمریکا رخ داد و ما نتوانستیم از تحریم‌ها عبور کنیم.
همان موقع بعد از انعقاد برجام رهبری از برجام با عنوان خسارت محض یاد کردند. ایشان از همان اول فرموده بودند که من به مذاکره با آمریکا خوش‌بین نیستم و مداوماً مسائل این چنینی را گوشزد کرده بودند ولی در کشور ما به سمت این قرارداد حرکت کردیم و با جدیت این مسئله پیگیری شد. رئیس جمهور آمریکا چند ماه پیش قول داده بود اگر این قانون در کنگره تصویب شود آن را وتو و لغو خواهد کرد ولی متأسفانه این کار را نکرد. الآن خوشبختانه در میان مسئولین کشور همگرایی وجود دارد مبنی بر این‌که آمریکا برجام را نقض کرد.

 

اما مسئله اصلی اکنون که برجام نقض شده چیست؟ من به عنوان یک دانشجو فکر می‌کنم آنچه که ما باید به آن برگردیم و پیگیری‌اش کنیم، نگاه انقلابی است. اگر ما این نگاه انقلابی را عملی کنیم، اگر عامل رشد کشور را در داخل ببینیم، اگر مدام چشم به خارج کشور ندوزیم، اگر تلاش نکنیم به واسطه کمک گرفتن از کسانی که رهبران شیطان بزرگ هستند، سال‌ها به دنبال فشار و استعمار کشور ما بودند، با ما وارد جنگ نظامی شدند، در کشور ما کودتا به راه انداختند، مسائل ملی ما را بارها تهدید کردند، اگر به فکر توافق با این‌ها نباشیم، اگر به جای تلاش برای توافق با این کشورها و لبخند زدن و دست دادن با مقامات این کشورها، وقت‌مان را صرف افزایش توان داخل بکینم، اگر به جای کمک گرفتن از خارج برای حل مشکلات، توان داخل را فعال بکنیم. تلاش کنیم مشکلاتی همچون بیکاری را با اهتمام به توان داخلی کشور حل کنیم؛ چنین روزی شاهد نقض برجام و به هدر رفتن آن همه تلاش‌ها و زحمات نبودیم. اما به هر حال این اتفاق افتاد. کشور چند سال درگیر مسئله برجام شد و نهایتاً بدعهدی آمریکا برای چندمین بار برای همه دنیا اثبات شد. این مسئله، مسئله‌ای است که ملت ما باید از آن درس بگیرد. این بار ملت ما باید این تجربه را در مقابل خود قرار دهد و رفتارهای آینده خود را متناسب با آن تنظیم کند.

 

ما دانشجویان فکر می‌کنیم از این پس باید به این نتیجه برسیم که برای حل مشکلات کشور تنها و تنها رویکرد انقلابی و توجه به توان داخلی می‌تواند به ما کمک کند. دستاوردهای مختلفی کشور ما داشته است. هر کجا که ما به توان داخل توجه کردیم به طور جدی پیش رفتیم. نمونه این را در صنعت موشکی کشور می‌بینیم. صنعت موشکی کشور صنعتی است که دانشمندان موشکی کشورمان بدون هیچ اتکایی به خارج، بدون کوچکترین چشم‌داشتی به خارجی‌ها برای آن زحمت کشیدند و جان دادند و می‌بینید که الآن یکی از اصلی‌ترین موارد بازدارنده جمگ علیه کشور ما همین توان موشکی است که عده‌ای با اتکا به توان داخل به آن رسیدند.

 

یا مثال دیگر همین صنعت هسته‌ای است که به حالت نیمه‌تعطیل درآمده، رآکتور اراکش به سیمان پر شد، فردویش تعطیل شد. همین صنعت هسته‌ای، یا در واقع همان چیزی به آن رسیده بودیم، چیزی بود که با توان داخل محقق شده بود. دانشمندان هسته‌ای ما که سال‌ها تلاش کردند بدون کوچکترین نگاهی به خارج و علیرغم همه آن مشکلات این کار را پیش بردند و در این مسیر شهید دادیم. شهید علیمحمدی، شهید شهریاری و شهید احمدی روشن. این شهدا، شهدایی بودند که برای آن‌که کشور را توانمند بکنند، با اتکا به توان داخلی کشور مسیر را پیش بردند.

 

به نظر می‌رسد اگر ما اکنون در زمینه معیشت و بیکاری مسئله داریم. اگر مردم ما از این دو مسئله دچار مشکلند، آنچه که می‌تواند مشکل ما را حل کند نه مذاکره، نه برجام و نه چیز دیگری شبیه به آن است. آن‌که اکنون می‎‌تواند مشکلات ما را حل کند رسیدگی به توان داخل است. توجه به توان داخل و فعال کردن ظرفیت‌هایی که در داخل وجود دارد. به نظر ما دانشجویان آن اتفاقی که ملت اکنون باید به دنبالش باشد، بازگشت به این مسیر و تکرار مسیر طی شده در زمینه هسته‌ای و موشکی در حوزه معیشت است. اگر این مسیر طی شود قطعاً و حتماً ما خواهیم توانست مسئله بیکاری و معیشت را حل کنیم و انشاءالله کشور رشد بیشتری خواهد داشت.

و اما مسئله دومی که میخواستم خدمت‌تان عرض کنم این است که به همت دوستان ما در بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برای پیگیری مشکلات مردمی کمیته‌ای تشکیل شده است به این شکل که جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران مسائل مردم را از آن‌ها بشنوند و تلاش کنند برای پیگیری حل آن‌ها. تبعاً دانشجویان نه مسئولین کشور هستند و نه توان ویژه‌ای برای حل مشکلات دارند. ولی به نظر می‌رسد دانشجویان توانی برای پیگیری حل این مشکلات دارند. لذا این کمیته کار خودش را از امروز آغاز خواهد کرد. این کمیته مشکلات مردم را با استفاده از یک وبسایت اینترنتی به نشانی www.basijut.ir جمع‌آوری می‌کند.

مردمی که مسائلی دارند. چه در مواجهه به نهادهای مختلف کشور و چه در موارد دیگر می‌توانند به این سایت مراجعه کنند. و مشکلاتشان را با جزئیات و دقت بفرمایند. این‌ها توسط همین جمع دانشجوی بسیجی جمع‌آوری خواهد شد و آن‌ها را از نهادهای مختلف پیگیری خواهیم کرد. برخی از مسائل، مسائلی است که در میان مردم مختلف تکرار می‌شود. برای این مسائل ما با مسئولین مربوطه به طور جدی مذاکره خواهیم کرد و به طرق مختلف تلاش خواهیم کرد آن‌ها را وادار کنیم، مشکلات مردم را پیگیری کنند و مسئله مردم را حل کنند.

تلاش خواهیم کرد گزارش عملکرد این کمیته را از همین تریبون خدمت مردم شریف عرض کنیم و همچنین نحوه همکاری نهادهای مختلف را به رسانه‌ها ارائه خواهیم کرد. این کمیته به کمک خدا، کمیته‌ای خواهد بود که شنونده مشکلات مردم و پیگیری کننده و در میان گذارنده آن‌ها با مسئولین کشور خواهد بود. خیلی اوقات فردی مشکلی دارد، به اداره یا دستگاهی مراجعه می‌کند ولی آن اداره یا دستگاه بنا به دلایلی از حل مشکل آن فرد کوتاهی می‌کند، در این شرایط اگر این مشکلات جمع شود و پس از دسته‌بندی مشخص شود که نوع خاصی از مشکلات پرتکرار است. مثلاً فلان اداره در حل یک مسئله مهم مردم ناتوان یا ناکارآمد است، اگر مشخص شود که این مسئله، مسئله پرتکراری است، می‌شود با قوت بیشتری آن را پیگیری کرد و با اسناد و گزارشاتی که از خود مردم به دست ما رسیده، آن را پیگیری خواهیم کرد و گزارشش را هم خدمت خود شما مردم بزرگوار و رسانه‌ها عرض خواهیم کرد.

در پایان خواهشمندم برای ما که در دانشگاه تهران تلاش داریم مسائل مردم حل شود، دعا کنید. امیدواریم به لطف خداوند و به واسطه دعای خیر شما مردم در این عرص موفق شویم.

لطفاً برای سلامتی حضرت صاحب صلواتی هدیه بفرمایید

 

دیدگاه خود را بنویسید