آغاز فعالیت­های کانون خدمت ­رسانی به سال ۱۳۸۲ باز می­گردد. نام­گذاری سال توسط مقام معظم رهبری به نام سال خدمت­ رسانی، دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران را برآن داشت که مجموعه­ های مستقل در زمینه فعالیت­های جهادی تاسیس کند.

اولین اردوی جهادی دانشگاه تهران در سال ۸۲ منطقه بلده استان مازندران برگزار گردید.

و به ترتیب سالهای بعد:

۸۳ و ۸۴ منطقه بازفت استان چهارمحال و بختیاری

۸۵ و ۸۶ منطقه دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد

۸۷ و ۸۸ منطقه قوشخانه استان خراسان شمالی

۸۹ منطقه ستقر استان کرمانشاه

۹۰ و ۹۱ و ۹۲ منطقه شریف آباد استان کردستان

۹۳ منطقه اختراباد اسلامشهر تهران

۹۴ و ۹۵ منطقه سردشت آذربایجان غربی

امسال نیز به فضل و عنایت خدا و همت دانشجویان پانزدهمین حرکت خدمت رسانی به مناطق محروم در منطقه میراباد سردشت در استان اذربایجان غربی برگزار خواهد شد. این اردو به مدت دو هفته در نیمه اول شهریور ماه برگزار خواهد شد.

اهداف تشکیل کانون در کنار هدف اصلی که همان خدمت­رسانی به مناطقی است که به هر دلیلی محروم مانده ­اند، ایجاد فرهنگ خدمت­رسانی در بین دانشجویان و فرهنگ­سازی ادبیات محرومیت­ زدایی در دانشگاه است.

در حال حاظر کانون خدمت­رسانی دانشگاه تهران به پنج حوزه تفکیک شده است:

 1. حوزه آموزش و فرهنگ با گروه های آموزش، فرهنگی (داخل اسکان و سطح منطقه) و هنری
 2. حوزه رشد و توسعه با گروه های پزشکی (درمان و پزشکی – مامایی – دندانپزشکی – داروسازی – توانبخشی و آموزش بهداشت)، دام پزشکی، کشاورزی، کارآفرینی و عمران
 3. حوزه مستند سازی
 4. حوزه پژوهش
 5. حوزه پشتیبانی

در ذیل گزارشی مختصر از فعالیت ها و عملکرد به تفکیک هر گروه ارائه شده است:

حوزه اموزش و فرهنگ

 1. گروه آموزش

گروه آموزش پس از جمع آوری اطلاعات فرهنگی مربوط به منطقه شروع به تدوین برنامه آموزشی متناسب با منطقه  و رده های سنی مختلف می کند. مربیان آموزش پس از حضور در منطقه طرح درس­های تدوین شده را در روستا ارائه می­دهند و با توجه به بازخورد و نیازهای مخاطبین شروع به تکمیل و تغییر طرح درس ها می کنند.

 1. گروه هنری

گروه هنری به عنوان قالبی مناسب جهت انتقال مفاهیم فرهنگی و اجتماعی و تاثیرگذاری هر چه بیش­تر و بهتر بر مخاطب روستایی شکل گرفت. در دو سال گذشته گروه هنری در دو بخش دیوارنویسی و دیوارنگاری به فعالیت پرداخته است.

 1. گروه نمایش عروسکی

این گروه که در واقع در دل گروه هنری تعریف می شود، به منظور انتقال بهتر مفاهیم به مخاطب کودک و نوجوان تشکیل شده و در کنار گروه آموزش فرهنگی و آموزش بهداشت در قالب مناسب، مفاهیم فرهنگی و بهداشتی را به مخاطبان منتقل می کند.

 1. گروه فرهنگی

این گروه در دو حوزه به قعالیت می پردازد، یکی در حوزه ی فعالیت فرهنگی برای تربیت نیروی جهادگر و دیگری فعالیت فرهنگی برای مردم منطقه ( دیدار با خانواده های شهدا و برگزاری یادواره های شهدا، کتابخانه سیار و …).

 

حوزه رشد و توسعه

 1. گروه های پزشکی

گروه پزشکی، با هدف درمان و ارتقا بهداشت ، سلامت فردی و اجتماعی تشکیل شده است. این تیم متشکل از بخش های درمان (پزشکی، پرستاری، مامایی)، فیزیوتراپی، دندانپزشکی و آموزش بهداشت می­باشد.

 1. گروه کارآفرینی و کشاورزی

این قسمت از فعالیت های خدمت رسانی توسط تعدادی از اساتید دانشگاهی و دانشجویان مقاطع مختلف اعم از تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دوره کارشناسی در رشته های گوناگون مثل زراعت و اصلاح، باغبانی، علوم دامی و طیور، آبیاری، آبخیزداری و مرتع داری، ماشین­های کشاورزی، ترویج و آموزش پزشکی و … صورت می گیرد.

 1. گروه دامپزشکی

این گروه با هدف برگزاری کلاس های اموزشی در بین زنان و مردان روستایی به منظور ترویج مسائل بهداشتی و تغذیه ای دام ها  و ارتقا سطح دانش روستاییان و همچنین درمان بیماری های دامی تشکیل شده است.

 1. گروه عمران

در حرکت خدمت رسانی با توجه به نیازسنجی های گروه پژوهش پروژه ای عمرانی در یکی از روستاها تعیین می شود تا تعدادی از برادران شرکت کننده در اردو بتوانند در بخش عمران مشغول به کار شوند.

 

حوزه مستند سازی

گروه مستند کانون خدمت رسانی به مناطق محروم، با هدف پوشش رسانه ای فعالیت های سایر گروه های خدمت رسانی در سه حوزه ی مستند تصویری، عکس و مستند مکتوب تشکیل می شود. فعالیت در این حوزه نیازمند تخصص و تجربه ی کافی می باشد.

 

حوزه پژوهش

این گروه با هدف استخراج اطلاعات، طبقه بندی و برنامه ریزی برای مسائل فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و … منطقه تشکیل شده است.

 

حوزه پشتیبانی

برگزاری اردویی با این وسعت نیازمند فعالیت اجرایی قوی پیش از اردوی و همچنین در حین و بعد از برگزاری اردو جهت تامین وسایل مورد نیاز، هماهنگی های مورد نیاز برای اسکان، بحث تغذیه و … می باشد.

 

نکته: با توجه به این موضوع که تنها شروط ثبت نام در اردو دغدغه مندی جهت کمک به محرومین و همچنین تعهد نسبت به پذیرش قوانین اردو و کمک به منظم برگزار شدن برنامه های اردو می باشد، اما اردویی با این کیفیت و کمیت نیازمند طرح های نو، کمک های اجرایی قبل از اردو و همچنین کمک های مالی می باشد، لذا در صورت تمایل به همکاری در موضوعات فوق می توانید با عضویت در کانال تلگرامی کانون خدمت رسانی به مستضعفین، هم از برنامه های دیگر کانون مطلع شوید و همچنین با ما ارتباط برقرار کنید.


khedmatresani_basijut@   کانال تلگرامی کانون خدمت رسانی 

ثبت نام در پانزدهمین حرکت خدمت رساتی به مناطق محروم